powiązane posty
Don't copy! Zakaz kopiowania! All photos belong to KIMAR PRO ART Company. Copyright © 1997-2018 KIMAR PRO ART.
polub nas
i uzyskaj rabat

Zastosowanie

Dachy:
Najstarsze znane dachy łupkowe wykonane były z pokrycia zwanego dziś staroniemieckim. W tym rodzaju pokrycia wykorzystuje się kamienie pozornie przypadkowe (o różnej wysokości i szerokości) - to nawiązanie do jego tradycyjnego charakteru. W dobie powrotu do rozwiązań tradycyjnych ten rodzaj pokrycia cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów.
Nowe dachówki łupkowe - tzw. pokrycie prostokątne - pozwalają na znacznie prostsze i tańsze wykonanie szczegółów powierzchni dachowych.
Mimo uproszczeń w kształcie zachowana jest funkcja dekoracyjna dachówki.
Subtelność i elegancja to typowy wygląd pokrycia uniwersalnego.
Pokrycia prostokątne pasują do geometrii surowej i minimalistycznej, nadają się więc zarówno do architektury klasycznej, jak i do nowoczesnych konstrukcji dachowych.
Pokrycie uniwersalne to nieco bardziej wyszukana forma pokrycia prostokątnego: łukowate, indywidualnie ciosane kamienie pozwalają na wykonanie kopuł, wieżyczek czy lukarn.
Do najciekawszych, awangardowych pokryć dachowych zalicza się pokrycie dzikie. Każda płytka ma indywidualny kształt i rozmiar i układana jest odrębnie, dlatego każdy dach z pokryciem dzikim będzie inny.

Elewacje:
Łupek stosowany jest również na fasady budynków i już od dawna sprawdza się w tej roli. Obecnie pozwala stworzyć niebanalne, wyjątkowe budynki; dzieki wykorzystaniu jako środka konstrukcyjnego stosowanego do połączeń z drewnem, szkłem, stalą i betonem. Powierzchnie wykonane z łupka charakteryzują się jedwabistym połyskiem.
Klasyczny rodzaj wykończenia fasad to podwójne pokrycie prostokątne, stosowane w nowoczesnych budynkach (Łączy naturalny wygląd z geometryczną dokładnością). Kontrast powierzchni ścian
i niewielkie zużycie materiału zapewnia pokrycie poziome.

Montaż:
Pokrycie z łupku jest ciężkie (1m2 waży 25-41 kg) i wymaga wytrzymałej więżby. Do wyboru mamy płytki różnych kształtów: prostokątne, łukowe, łuskowe i oktogonalne (ośmiokątne). Wymiary są różne: od 20x20 cm do 30x60 cm. Zalecany spadek dachu to 25 - 90° dla szablonu łukowego i łuski, a dla oktagonalnego i prostokątnego - 30 - 90°. W Wielkiej Brytanii najczęściej stosowane są szablony prostokątne układane w łuskę, a we Francji prostokątne oraz w kształcie karpiówki. W Niemczech stosuje się wzory: staroniemiecki, łukowy i w łuskę, coraz częściej także niemieccy dekarze stosują metodę układania łupku na dziko, tzn. że obróbka i dopasowanie każdego szablonu odbywa się na dachu bezpośrednio przed zamocowaniem.
Płytki z łupka przybija się gwoździami (cynkowanymi ogniowo lub miedzianymi) do podłoża z desek i papy, czasem dodatkowo jeszcze na łatach i kontrłatach. Ważne jest, by deski były wykonane z suchego drewna, bo w mokrym gwoździe szybko się obluzują, co może doprowadzić do wypadania płytek. Jeśli płytki układa się według zasad krycia prostokątnie podwójnego (płytki znacznie zachodzą na siebie), oprócz gwoździ stosuje się także klamry ze stali nierdzewnej nakładane na łaty . Płytki przycina się zwykle diamentową piłą tarczową.

powrót »