Wykorzystanie łupka naturalnego do wykonania pokrycia dachowego niesie za sobą wiele korzyści. To materiał, który może przetrwać w dobrym stanie nawet 200-300 lat. Zatem inwestorzy ceniący sobie długą trwałość chętnie decydują się takie rozwiązanie. Dowiedz się, jakie są zalety wyboru łupka na pokrycie dachowe.

Łupek – jak powstaje?

Tradycyjny łupek powstaje z naturalnej skały osadowej, z której wycinane są wąskie płyty, a następnie zachodzi proces obróbki. Wśród najpopularniejszych rodzajów można wymienić:

  • hiszpański

Ze względu na rodzaj skały tektonicznej, z jakiej jest wydobywany, najczęściej można zamówić ten materiał w odcieniach czerni, szarości oraz ciemnej zieleni. 

  • mozelski

To łupek naturalny wydobywany w Niemczech, a wśród jego zalet można wymienić odporność na działanie wilgoci czy ukruszenie.

Na rynku dostępne są naturalne łupki dachowe w różnych odcieniach, dzięki czemu możliwe jest ich łatwe dopasowanie do elewacji budynku.

Łupek – pokrycie dachowe na lata

Jedną z ogromnych zalet dachów wykonanych z łupka naturalnego, jest trwałość. To konstrukcje, które przetrwają nawet kilkaset lat. Nie wybarwiają się pod wpływem promieni słonecznych. Ze względu na swoje parametry są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy ukruszenia. Doskonale sobie radzą również z wilgocią czy mrozami. Ze względu na takie cechy, jest to jeden z najlepszych materiałów na pokrycie dachowe.

Łupek dachowy – idealny podczas remontu klasycznych budynków

Planujesz renowacje wiekowego budynku i chcesz zachować jego piękny wygląd? Być może budujesz dom w stylu klasycznym? Warto zatem przemyśleć wybór łupka naturalnego na pokrycie dachowe. Ze względu na jego niezwykły wygląd będzie doskonale się prezentował na budynkach wykonanych w stylu retro.  Produkt może być ociosany w różnych kształtach, a do tego za jego pomocą można pokrywać płaszczyzny w różnej formie. W ten sposób możliwie jest uzyskanie wielu interesujących efektów.

Czy do domu w stylu nowoczesnym będzie pasować łupek naturalny?

Łupek naturalny to również doskonały wybór w przypadku budowy domów w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Naturalna skała idealnie podkreśli piękno budynku, a dzięki możliwości uzyskania różnorodnych form, znajdziesz idealny materiał dla siebie.