Jesteś w trakcie budowy lub remontu budynku i zastanawiasz się, jaką elewację wybrać? Warto zadbać, aby charakteryzowała się ona zarówno atrakcyjnym wyglądem, jak i trwałością. W końcu jest to inwestycja, która powinna przetrwać w świetnym stanie przez lata. Dowiedz się, dlaczego wykończenie elewacji łupkiem naturalnym to doskonałe rozwiązanie.

Elewacja – jakie funkcje pełni?

Elewacja to element, który ma ogromne znaczenie w kwestii tego, jak prezentuje się cały budynek. Warto jednak wiedzieć, że nie pełni ona tylko funkcji dekoracyjnej. Odpowiednio dobrana elewacja pozwala na:

  • zabezpieczenie budynku przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi

Należy pamiętać, że niezabezpieczona konstrukcja jest podatna na wpływ wilgoci, mrozu czy działanie promieni UV. Wybór odpowiedniej elewacji pozwala ochronić budynek przed tymi czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak wybrać taki materiał, który będzie odporny na działanie tych elementów. Łupek naturalny wykazuje się wytrzymałością. Może być wystawiony na działanie wilgoci, mrozu czy promieni UV. Jego kolor nie blaknie i przez długie lata pozostaje intensywny. Do tego materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, przez co elewacja wykonana z niego jest niezwykle solidna.

  • zachowanie czystości

Kolejny aspekt, który ma ogromne znaczenie przy wyborze elewacji, to łatwość w utrzymaniu w czystości. Warto wybrać taki materiał, który nie jest podatny na uszkodzenia wynikające z użycia myjki ciśnieniowej. Łupek naturalny jest niezwykle wytrzymały, a jego czyszczenie bardzo łatwe. Wystarczy woda pod ciśnieniem, aby łatwo usunąć z jego powierzchni brud.

Elewacja z łupku naturalnego – do jakich domów będzie pasować?

Część osób zastanawia się, do jakich budynków będzie pasować elewacja z łupku naturalnego. Jego zastosowanie jest uniwersalne, gdyż idealnie będzie wyglądać na domach:

  • w stylu skandynawskim

Szarości, nowoczesne formy i naturalne materiały – to kwintesencja skandynawskiego stylu. Łupek występuje naturalnie w odcieniach czerni, grafitów, jasnoszarego czy ciemnej zielenie. Można go dowolnie kształtować, przez co uzyskanie różnych kształtów jest łatwe. Elewacja z łupku naturalnego to ponadczasowy element, który będzie się idealnie prezentować na budynkach w stylu skandynawskim.

  • minimalistycznych

Jeśli cenisz sobie czyste formy i funkcjonalność, to z pewnością uwielbiasz styl minimalistyczny. Łupek naturalny idealnie łączy sobie praktyczne zastosowanie z pięknym wyglądem. Dzięki temu doskonale będzie prezentować się na budynkach o takiej stylistyce. 

  • prowansalskich

Marzysz o domu w stylu prowansalskim i zastanawiasz się, jak podkreślić jego piękny wygląd? Doskonale będzie pasować do niego łupek naturalny. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nie tylko zapewnisz sobie niezwykle dekoracyjną elewację, ale także podniesiesz wartość nieruchomości.

Elewacja z łupku naturalnego dzięki niezwykłej trwałości oraz dekoracyjności świetnie sprawdzi się w budynkach wykończonych w różnym stylu. To inwestycja na lata, gdyż ten materiał może przetrwać dobrym stanie nawet 200-300 lat.